S.No.
|
Player
|
Name of Event
|
Medal
|
Athletics
|
1.
|
Mr. Moshin Ali
|
110 M Hurdles (Men)
|
Gold
|
2.
|
Mr. Zafar Iqbal
|
Triple Jump (Men)
|
Gold
|
3.
|
Mr. Basharat Ali
|
Discus Throw (Men)
|
Gold
|
4.
|
Ms Naseem Hamid
|
100 Meter (Women)
|
Gold
|
5.
|
Mr. Haq Nawaz
|
400 M Hurdles (Men)
|
Silver
|
6.
|
Mr. Mohammad Imran
|
Javelin Throw (Men)
|
Silver
|
7.
|
Mr. Liaquat Ali
|
100 Meter (Men)
|
Bronze
|
8.
|
Mr. Liaquat Ali
|
200 Meter (Men)
|
Bronze
|
9.
|
Mr. Ali Amir Murad
Mr. Tahir Shafiq
Mr. Asad Iqbal
Mr. Ali Muhammad
|
4 x 400 M Relay (Men)
|
Bronze
|
10.
|
Miss Naseem Hameed
Miss Javeria Hassan
Miss Nadia Nazir
Miss Sadaf Siddique
|
4 x 100 M Relay (Women)
|
Bronze
|
Badminton |
1.
|
Mr. Ahsan Qamar
|
Single (Men)
|
Bronze
|
2.
|
Mr. Rizwan Azam
Mr. Kashif Ali Sulehri
|
Doubles (Men)
|
Bronze
|
3.
|
Miss Palwasha Basir
|
Single (Women)
|
Bronze
|
Boxing |
1.
|
Mr. Naimat-ullah
|
Bantam weight Over 51 Kg Upto 54 Kg
|
Gold
|
2.
|
Mr. Muhammad Waseem
|
Fly weight Over 48 Kg Upto 51 Kg
|
Silver
|
3.
|
Mr. Nadir Baloch
|
Light fly weight Up to 48 Kg
|
Bronze
|
4.
|
Mr. Aamir Khan
|
Light Welter weight Over 60 Kg Upto 64 Kg
|
Bronze
|
Cricket |
1.
|
Team
|
T20 (Under 21)
|
Bronze
|
Cycling |
1.
|
Mr. Haroon Rashid
Mr. Muhammad Rafique
Mr. Nisar Ahmed
Mr. Sabir
|
80 Km Road Team Time Trial (Individual) (Men)
|
Silver
|
2.
|
Miss Ayesha Amin
Miss Misbah Mushtaq Ali
Miss Rahila Bano
Miss Sidra Sadaf
|
30 Km Road Team Time Trial (Team) (Women)
|
Silver
|
3.
|
Mr. Nisar Ahmed
|
170 Km Road Race Mass Start (Men)
|
Bronze
|
Handball |
1.
|
Mr. Tahir Ali
Mr. Naseer Ahmad
Mr. Muhammad Sohaib
Mr. Nasrullah
Mr. Muhammad Uzair Atif
Mr. Izhar-ul-Haq
Mr. Ziaullah Khan
Mr. Muhammad Shahid Pervaiz
Mr. Azhar Khan
Mr. Muhammad Zahid
Mr. Muhammad Nadeem
Mr. Asif Ali
Mr. Muhammad Usman Anjum
Mr. Abid Hussain
|
Handball (Men)
|
Gold
|
Hockey |
1.
|
Mr. Imran Butt
Mr. Khurram Majeed
Mr. Muhammad Khalid
Mr. Aamir Shehzad
Mr. Wasif Siddique
Mr. Kashif Javaid
Mr. Zeeshan Ali
Mr. Sabtain Raza
Mr. Mohsin Bilal
Mr. Abdul Ghaffar
Mr. M. Saleem
Mr. Tasawwar Abbas
Mr. Waqas Akbar
Mr. Naghman Ahmed
Mr. Abdul Qayyum Dogar
Mr. Muhammad Waqas
Mr. Abdul Khaliq
Mr. Zubair Ahmad
|
Hockey (Men)
|
Gold
|
Judo |
1.
|
Mr. Aiatullah
|
Under 66 KG (Men)
|
Gold
|
2.
|
Mr. Tanveer Ahmad
|
Under 81 KG (Men)
|
Gold
|
3.
|
Mr. Zahid Iqbal
|
Over 100 KG (Men)
|
Gold
|
4.
|
Mr. Zafar Ali
|
Under 60 KG (Men)
|
Silver
|
5.
|
Mr. Karamat Butt
|
Under 73 KG (Men)
|
Silver
|
6.
|
Miss Fouzia Mumtaz
|
Under 63 KG (Women)
|
Silver
|
7.
|
Miss Humaira Ashiq
|
Under 52 KG (Women)
|
Bronze
|
Kabbadi |
1.
|
Mr. Nasir Ali
Mr. Abrar Khan
Mr. Maqsood Ali
Mr. Ibrar Hussain
Mr. Muhammad Khalid
Mr. Irfan Ali
Mr. Wajid Ali
Mr. Muhammad Arshad
Mr. Sajjad Hussain
Mr. Akhlaq Hussain
Mr. Abdul Mukhtar
Mr. Atif Waheed
|
Kabaddi (Men)
|
Silver
|
Karate |
1.
|
Miss Sarah Nasir
|
Under 55 (Women)
|
Gold
|
2.
|
Mr. Saadi Abbas Jalbani
|
Under 67 (Men)
|
Silver
|
3.
|
Mr. Saadi Abbas Jalbani
Mr. Ghulam Ali
Mr. Israr-ul-Haq
Mr. Faisal Shahzad
|
Kata Team (Men)
|
Silver
|
4.
|
Mr. Nasir Khan
|
Under 60 (Men)
|
Bronze
|
5.
|
Mr. Aain-ud-Din
|
Under 75 (Men)
|
Bronze
|
6.
|
Mr. Ghulam Ali
|
Kata Individual (Men)
|
Bronze
|
7.
|
Miss Zohrah
|
Under 45 (Women)
|
Bronze
|
8.
|
Miss Gulsoom
|
Under 61 (Men)
|
Bronze
|
9.
|
Miss Zohrah
|
Kata Individual (Women)
|
Bronze
|
10.
|
Miss Sara Nasir
Miss Zohrah
Miss Gulsoom
Miss Sohaila
|
Kata Team (Women)
|
Bronze
|
Shooting |
1.
|
Mr. Mustaqeem Shah
|
25 M Standard Pistol - Individual (Men)
|
Silver
|
2.
|
Mr. Kalimullah Khan
Mr. Muhammad Gul Faraz
Mr. Muhammad Shahzad Akhtar
|
50 M Pistol - Team (Men)
|
Silver
|
3.
|
Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Mohammad Younas
Mr. Mustaqeem Shah
|
25 M Standard Pistol - Team (Men)
|
Silver
|
4.
|
Mr. Kalimullah Khan
Mr. Muhammad Gul Faraz
Mr. Muhammad Shahzad Akhtar
|
10 M Air Pistol - Team (Men)
|
Silver
|
5.
|
Miss Mehwish Maqsood
Miss Azra Nazir
Miss Tazeem Akhtar
|
10 M Air Pistol - Team (Women)
|
Silver
|
6.
|
Mr. Kalimullah Khan
|
50 M Pistol - Individual (Men)
|
Bronze
|
7.
|
Mr. Muhammad Ayaz Tahir
Mr. Muhammad Kaleem Khan
Mr. Dawood Jan
|
50 M Rifle 3 Position - Team (Men)
|
Bronze
|
8.
|
Miss Nosheen Maqsood Ali
Miss Nazish Khan
Miss Naheeda Naqvi
|
10 M Air Rifle - Team (Women)
|
Bronze
|
Squash |
1.
|
Mr. Aamir Atlas Khan
Mr. Farhan Mehboob
Mr. Farhan Zaman
Mr. Mansoor Zaman
|
Team Event
|
Gold
|
2.
|
Mr. Aamir Atlas Khan
|
Singles (Men)
|
Gold
|
3.
|
Mr. Farhan Mehboob
|
Singles (Men)
|
Silver
|
Swimming |
1.
|
Mr. Israr Hussain
|
400 M Freestyle (Men)
|
Bronze
|
2.
|
Miss Kiran Khan
|
50 M Backstroke (Women)
|
Bronze
|
3.
|
Miss Kiran Khan
|
50 M Butterfly (Women)
|
Bronze
|
Table Tennis |
1
|
Miss Aisha Iqbal Ansari
Miss Sadia Yasin
Miss Louiza Irshad
Miss Sadia Falak Sher
|
Team Event (Women)
|
Bronze
|
Taekwondo |
1.
|
Mr. Rizwan Aslam
|
Under 74 KG (Men)
|
Silver
|
2.
|
Mr. Javed Karim
|
Under 80 KG (Men)
|
Silver
|
3.
|
Miss Samiya Imdad
|
Under 49 KG (Women)
|
Silver
|
4.
|
Mr. Naveed Khan
|
Under 63 KG (Men)
|
Bronze
|
5.
|
Mr. Rehmat Jan
|
Under 68 KG (Men)
|
Bronze
|
6.
|
Mr. Shah Adil
|
Over 87 KG (Men)
|
Bronze
|
7.
|
Miss Kiran Bano
|
Under 46 KG (Women)
|
Bronze
|
Volleyball |
1.
|
Mr. Mohib Rasool
Mr. Imdad Hussain
Mr. Farooq Khan
Pir Bakhsh Yasin
Mr. Asif Nadeem
Mr. Zaheer Abbas
Mr. Muhammad Ismail Khan
Mr. Aimal Khan
Mr. Ali Abbas
Mr. Shah Rukh
Syed Shujah Abbas Naqvi
Mr. Muneer Khan
|
Volleyball (Men)
|
Silver
|
Weightlifting |
1.
|
Mr. Khurram Shahzad
|
Upto 85 Kg (Men)
|
Gold
|
2.
|
Mr. Usman Amjad Rathore
|
Upto 94 Kg (Men)
|
Gold
|
3.
|
Mr. Muhammad Ishtiaq Ghafoor
|
Upto 62 Kg (Men)
|
Silver
|
4.
|
Mr. Mati-ur-Rahman
|
Upto 69 Kg (Men)
|
Silver
|
5.
|
Mr. Sajjad Amin Malik
|
Upto 105 Kg (Men)
|
Silver
|
6.
|
Mr. Abdullah Ghafoor
|
Upto 56 Kg (Men)
|
Bronze
|
Wrestling |
1
|
Mr. Muhammad Ali
|
Upto 74 kg (Men)
|
Gold
|
2
|
Mr. Muhammad Umar
|
Upto 96 kg (Men)
|
Gold
|
3
|
Mr. Muhammed Salman
|
Upto 66 kg (Men)
|
Silver
|
4
|
Mr. Usman Shahid
|
Upto 84 kg (Men)
|
Bronze
|
5
|
Mr. Muhammad Taseem
|
Over 96 kg upto 120 kg (Men)
|
Bronze
|
Wushu |
1
|
Syed Maratab Ali Shah
|
San Shou: Under-60 (Men)
|
Gold
|
2
|
Mr. Maaz Khan
|
San Shou: Under-65 (Men)
|
Gold
|
3
|
Mr. Hussain Ibrahimi
|
Chang Quan (Men)
(All round event)
(a) Chang Quan
(b) Daoshu
(c) Guanshu
|
Bronze
|
4
|
Mr. Asghar Hussain
|
San Shou: Under-70 (Men)
|
Bronze
|
5
|
Miss Nazia Pervaiz
|
Under - 52 (Women)
|
Bronze
|